Loading ...
close

جعبه دارویی

logo


جعبه دارویی

 

جعبه های دارویی نقش بسزایی در بسته بندی دارو ها و محافظت از آن ها دارند. علاوه بر بسته بندی این جعبه ها با مشخص کردن نام و مشخصات دارو ها در معرفی دارو نیز موثر اند. دارو ها خود از اقلام مهم بهداشتی هستند که نگهداری از آن ها به آسانی سایر اقلام نیست و در انتخاب جعبه مناسب برای آن ها دقت بالایی بکار برده می شود. در صنعت جعبه سازی، جعبه های دارویی طوری طراحی شده اند که بتوانند محافظت لازم را از دارو انجام دهند و ساختار و نوع مقوای بکار رفته در آن ها را نمی توان با سایر جعبه ها مقایسه کرد.

 

انواع مقوا های مخصوص تولید جعبه های دارویی

 

همانطور که می دانیم نگه داری از دارو ها شرایط خاصی دارد و از هنگام تولید دارو تا خرید و مصرف آن ممکن است دارو مدت زمان زیادی را درون جعبه مخصوص خود بماند به همین دلیل جعبه تولید شده باید دارای ساختار و جنس مناسب نگه داری از دارو باشد تا دارو را حفظ نماید. در واقع جعبه دارو را به طور بهداشتی نگه داری می کند و آن را از آسیب ها و صدمات احتمالی محفوظ می دارد به همین دلیل باید نوع مقوای آن نیز مخصوص این کار باشد.

 مقوای ایندربرد نوعی مقوای مخصوص برای ساخت جعبه های دارویی است. این مقوا که دارای گواهینامه بین المللی بهداشتی است مقوای مناسبی برای تولید جعبه های دارویی می باشد. زیرا دارو نیز محصولی بهداشتی است و نیاز به تولید جعبه ای دارد که دارای استاندارد های بهداشتی باشد. مقوای ایندربرد در بازار با نام مقوای بهداشتی نیز شناخته می شود و این خود نشان دهنده خصوصیت و ویژگی این مقوا است. این مقوا در گرماژ های مختلفی تولید شده و برای ساخت جعبه های دارویی بکار گرفته می شود.

مقوای پشت طوسی نیز نوع دیگری از مقوا است که در ساخت جعبه های دارویی کاربرد دارد. این مقوا همانطور که از نامش پیداست پشت طوسی و روی سفید دارد.  استفاده از مقوای پشت طوسی در مواقعی که دارو تماس مستقیم با جعبه نداشته باشد از لحاظ بهداشتی بدون مشکل بوده و مناسب برای تولید جعبه های دارو است.

جعبه های  لمینتی نوعی جعبه با کیفیت بالا هستند که  مخصوص بسته بندی دارو می باشند. این نوع جعبه به علت ساختاری که دارد دارای کیفیت بالایی برای نگه داری دارو است. جعبه های لمینتی از لایه‌های کاغذ، آلومینیوم و لایه‌های نازک پلی اتیلن ساخته شده‌اند و همین ساختار مقاوم سبب شده تا این نوع از جعبه های دارویی در برابر آب، نور و هوا مقاوم باشند و انتخاب مناسبی برای بسته بندی دارو شوند.

 

 

انواع جعبه دارو

 

 

جعبه های دارو

 

 

جعبه دارو

 

 

 

اطلاعات درج شده روی جعبه های دارویی

 

جعبه های دارویی علاوه بر نقش مهمی که در بسته بندی و حفظ محصولات دارند حامل اطلاعات مهمی نیز هستند. این اطلاعات مهم آگاهی مصرف کننده را در برابر دارو بالا می برند و معمولا روی جعبه چاپ می شوند و همچنین باعث سهولت در تشخیص و شناخت دارو می شوند. اطلاعاتی که روی جعبه دارو چاپ می شوند شامل:

1. نام دارو به زبان های فارسی و انگلیسی

2. مقدار ماده یا مواد موثر دارو (با توجه به شکل، واحد و دوز مصرف در واحد حجم یا وزن روی جعبه چاپ می شود.)

3. ترکیب فرآورده مطابق با فهرست رسمی داروهای ایران به زبان انگلیسی

4. شکل دارویی به زبان های فارسی و انگلیسی

5. بروشور حاوی اطلاعات لازم و تکمیلی برای افزایش آگاهی مصرف کننده از دارو

6. تعداد هر واحد مصرف، وزن یا حجم بسته بندی ( با توجه به نحوه مصرف دارو به زبان های فارسی و انگلیسی روی جعبه چاپ می شود.)

7. چاپ متنی و بارکد دو بعدی شناسه‌های رهگیری و رد یابی و کنترل اصالت

 

روش های مختلف چاپ جعبه های دارویی

 

جعبه های دارویی نیز مانند سایر جعبه ها به روش های مختلفی چاپ می شوند. که چاپ افست ،  چاپ دیجیتال و چاپ سیلک از انواع آن ها است. البته لازم به ذکر است که گاها از چاپ برجسته نیز در چاپ جعبه های دارو استفاده می شود. اما استفاده از فونت بریل و درج اطلاعاتی خاص از دارو روی جعبه ی آن برای افراد نابینا و کم بینا از مواردی است که باید در چاپ جعبه های دارویی به آن توجه زیادی نمود زیرا اطلاعات چاپ شده روی جعبه دارو باید به آسانی دراختیار تمامی مصرف کنندگان قرار گیرد.

 


ثبت نظر

 

 

 

مجتمع چاپ هنر آراد

آدرس : تهران ,میدان بهارستان,خیابان مازندران ,گاراژ اطمینان

تلفن :   02177618043 -09123852167 - 09203852167

 

 

 

                

 

 

کالای شما به سبد خریدتان اضافه شد

تعداد