Loading ...
close

صحافی کتاب و مجله

logo


صحافی کتاب و مجله

 

صحافی هنری است که در حفظ محصولات چاپی نقش دارد و نیازمند مهارت بالایی است. اگر بخواهیم مفهومی کلی از صحافی برایتان بازگو کنیم می توان گفت در صحافی ابتدا صفحات کتاب را با نخ به هم می دوزند سپس با لایه ای از چسب آن ها را روی هم قرار می دهند و در نهایت با جلدی قسمت های زیر و روی صفحات را می پوشاند که نقش محافظت از کتاب یا مجله را دارد. صحافی هنری با ارزش و زیباست و با این حال که امروزه  کتاب ها با دستگاه ها و ماشین ها و با روش های مختلفی ساخته می شوند اما هنر صحافی دستی از زیبایی و ظرافت خاص خود برخوردار است.

 

انواع صحافی کتاب و مجله:

صحافی با توجه به نوع محصول چاپی مانند: کتاب، مجله و کاتالوگ می تواند متفاوت باشد زیرا به عوامل خاصی بستگی دارد و نمی توان گفت یک نوع صحافی برای تمامی محصولات چاپی مناسب است .زیرا نوع صحافی بر اساس تعداد صفحات، کاربرد و هزینه چاپ متغیر است. اما از برخی از عمده ترین روش های صحافی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1.صحافی چسب گرم: صحافی چسب گرم به دلایل  ظاهر زیبا و شکیل، استحکام اوراق صحافی شده و  ماندگاری و دوام طولانی از معمول ترین روش های صحافی است. در این نوع صحافی از نوعی چسب جامد به نام پلی وینیل استات استفاده می شود که چسب با حرارت دیدن در محفظه مخصوص به شکل جامد در می آید و سرعت خشک شدن چسب بالا است. که از دیگر دلایل محبوب بودن این روش است. سهولت در دسته بندی اسناد و گزارشات صحافی شده، توانایی طلا کوب و زرکوب کردن تمامی جلد ها و امکان کم و زیاد کردن اوراق بعد از صحافی از مزایای این روش است.

2.صحافی سیمی: صحافی سیمی برای محصولات چاپی مانند: دستورالعمل های حرفه ای، کتاب های آشپزی ، اطلس ها ، کتاب های راهنمای سفر و... پیشنهاد می شود. این نوع صحافی مناسب این دسته از محصولات چاپی است که قطر حداکثر 5 سانتی متر دارد و برای محصولاتی که دارای قطری بیش از 5 سانتی متر هستند مناسب نیست. روش کار در صحافی سیمی طوری است که صفحات پانچ می شوند و سپس حلقه های سیمی را از سوراخ های پانچ شده عبور می دهند. شایان ذکر است که این نوع صحافی توانایی باز شدن کامل صفحات را به محصول چاپی می دهد.

3.صحافی کامل: این نوع صحافی استحکام بالایی به محصولات چاپی می بخشد و یکی از رایج ترین روش های صحافی است. در این روش کاغذ ها دسته دسته تا می شوند و روی هم قرار می گیرند سپس در محل اتصالشان چسب زده می شوند و جلد کتاب یا دیگر محصولات چاپی را می پوشاند. این شیوه از صحافی برای کتاب ها، مجلات قطور، کاتالوگ های بزرگ و سالنامه ها کاربرد دارد.

4.شانه پلاستیکی: این روش نسبت به سایر روش های رایج مقرون به صرفه تر است اما در عوض دوام کم تری دارد و باید در نظر گرفت در صورت استفاده طولانی مدت از آن امکان شکستن دندانه ها وجود دارد. در این روش در حاشیه صفحات سوراخ هایی پانچ می شوند که با دندانه های پلاستیکی مطابقت دارند و به هم متصل می شوند. از مزایای این روش می توان  به باز شدن کامل صفحات از هم اشاره کرد که امکان تسهیل در اضافه یا کم کردن صفحات و نیز تسهیل در کپی را دارد.

5.صحافی جلد: به این روش معمولا صحافی کتاب می گویند و دوام بالایی دارد و از هزینه بالایی نیز برخوردار است. در این شیوه فرم‌هاي تا شده به صورت دوخته شده يا چسب‌دار كنار يكديگر قرار گرفته و سپس به يك جلد محكم وصل می شوند.

 

انواعی از صحافی که هزینه کم تری دارند:

اگر نمی خواهید هزینه زیادی را صرف صحافی کنید یا می خواهید محصول چاپیتان را در تعداد زیاد و با هزینه پائین در دست داشته باشد می توانید از انواع صحافی که نام میبریم بهره ببرید:
1.    صحافی چسب گرم
2.    صحافی چسب سرد
3.    منگنه
4.    سیمی کردن

 

تا کردن ورقات در صحافی:

تا کردن ورقات در صحافی از اهمیت بالایی برخوردار است بنابراین با آشنایی بیشتر با نحوه تا کردن ورق ها در صحافی می توان به نوع صحافی مورد نیاز خود پی برد. برای انواع تای رولی و دیگر نوع تا  در پانل‌های آشيانه‌ ای، عرض قسمت‌های داخلی بايد كوچكتر باشد تا هنگامی كه هر پانل دور ديگری میپيچد حجم بيشتری حاصل شود.
در اینجا برخی از انواع تاها را ذکر نموده ایم:

•    تک برگ آکاردئونی : ۶ برگ با زبانه، ۶ برگ، ۶ برگ، ۴ برگ
•    ۸ برگ نقشه‌اي: ۸ برگ با تاي دروازه‌اي، ۸برگ آكاردئوني ،۸ برگ با تاي موازي،  ۸ برگ با رول زنجيري با تاي رول
•    ۱۰ برگ آكاردئوني: ۸ برگ دايكات، ۸ برگ با تاي كوتاه، ۸ برگ فرنچ يا تا به پهلو، ۸ برگ نقشه معكوس
•    ۱۶ برگ جزوه‌اي: ۱۶ برگ با تا به پهلو، ۱۲ برگ با تا به پهلو، ۱۲ برگ با سه تاي موازي، ۱۲ برگ با تاي نامه‌اي
•    دوخت مفتولی
•    جلد و شيرازه

 

مزایای صحافی:

صحافی کتاب، مجله،  کاتالوگ و... مزایای بسیاری دارد که موجب مورد توجه قرار گرفتن این امر گردیده . در موارد زیرتعدادی از مزایای صحافی را شرح می دهیم:

1.    خشک شدن سریع چسب
2.    افزایش مقاومت محصول چاپی در برابر شرایط محیطی
3.    جلوگیری از فرسودگی کتاب، مجله و...
4.    محافظت از محصولات چاپی و صفحات آن

از خدمات جعبه سازی هنرآراد نیز میتوانید استفاده کنید و یک تجربه خوب را برای خود و ما به یادگار بگذارید.

 


ثبت نظر

 

 

مجتمع چاپ هنر آراد

 

آدرس : تهران ,میدان بهارستان,خیابان مازندران ,گاراژ اطمینان

 

تلفن :   02177618043 -09123852167

 

 

 

 

                

 

 

کالای شما به سبد خریدتان اضافه شد

تعداد